понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 54
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Наинголан оди во Кина за 50 милиони евра

Наинголан оди во Кина за 50 милиони евра
Radja Nainggolan of Belgiumduring the FIFA World Cup 2018 qualifying match between Belgium and Bosnie Herzegowina on October 07, 2016 at the Koning Boudewijn stadium in Brussels, Belgium.(Photo by VI Images via Getty Images)

Фудбалерот на Рома Раџа Наинголан е близу до трансфер во кинескиот шампион Гвангџоу Евергранде во трансфер вреден 50 милиони евра, објави весникот „Газета дело Спорт“.

Наинголан првично ќе биде позајмен во тимот што го предводи италијанскиот тренер Фабио Канаваро, со обврска на кинеската страна да плати 50 милиони евра на 30 јуни.

Белгиецот ќе заработат 12 милиони евра годишно во Кина и ќе биде меѓу најплатените светски фудбалери.

Рома одлучи да преземе таков чекор поради голем број проблеми со Наинголан надвор од теренот, како што е неспортски начин на живот, бидејќи се појавија видео снимки на социјалните мрежи како тој пуши и пие алкохол.

Коронавирус