среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 102
home Фудбал

Наградниот фонд на Лигата на шампионите скоро две милијарди евра

Наградниот фонд на Лигата на шампионите скоро две милијарди евра

Европската фудбалска федерација го објави на официјалната веб-страница наградниот фонд за европските натпреварувања и шемата за распределба на приходите меѓу клубовите.

Вкупните плаќања кон клубовите се поделени во четири категории: 25% – почетни плаќања (488 милиони), 30% – фиксни плаќања за перформанси (585 милиони), 30% – плаќања според перформансите на тимот за десет години (585 милиони), 15% – плаќања според уделот на маркетинг-базенот (292 милиони).

Секој од 32. клуба во групната фаза ќе добие 15,25 милиони евра (14,5 милиони евра во почетната исплата и 0,75 € бонус. Постигнувањето во осминафиналето ќе му донесе на клубот дополнителни 9,5 милиони евра, достигнувајќи четвртфинале – 10,5 милиони, полуфинале – 12 милиони, пласман во финале – 15 милиони.

Победникот во Лигата на шампионите ќе добие дополнителни 4 милиони, учесниците во Суперкупот на УЕФА – по 3,5 милиони, а победникот – дополнителни 1 милион.

Клубот со најнизок ранг во последните 10 години ќе добие една акција (1,108 милиони), а најдобро рангираниот клуб 32 акции (35,46 милиони).

Околу 560 милиони евра ќе бидат распределени меѓу учесниците во Лигата на Европа, од кои 25% – почетни плаќања (140 милиони), 30% – фиксни плаќања за резултати (168), 15% – плаќања според рејтингот на перформансите на тимот за десет години (84), 30% – плаќања во согласност со уделот на маркетинг-базенот (168).

Исплатата за сите 48 клуба во групната фаза ќе биде 2,92 милиони. Плаќања до учесниците во плеј-офот: пласман во 1/16 финале – по 0,5 милиони, пласман во 1/8 финале – по 1,1 милион, пласман во четврт-финале – по 1,5 милион, полуфинале – секое 2,4 милиони, стигнувајќи до финалето – 4,5 милиони.

Победникот во Лигата на Европа ќе добие дополнителни 4 милиони евра. Клубот со најнизок ранг во последните 10 години ќе добие една акција (71.430 евра), клубот со највисок ранг 48 акции (3,42 милиони).

За жал, ниту една македонска екипа не успеа да се пласира во групната фаза од евро-куповите, па Силекс, Шкендија, Шкупи и Ренова ќе мора да се задоволат само со делот наменет за учесниците во квалификациите. (МИА)

Коронавирус