четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 105
home Фудбал

Надал урна рекорд стар 45 години

Надал урна рекорд стар 45 години

Најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал го совлада без изгубен сет неговиот сонародник Роберто Карбаљес Баена во второто коло на АТП-турнирот во Барселона.

Иако Надал не играше на вообичаеното ниво сепак не му препушти ниту еден сет на 77-от играч на АТП-листата, а токму овој детаљ го одбележа натпреварот.

Имено Надал освои 38 сетови во низа на земјена подлога и го урна рекордот на романскиот тенисер Илие Настасе од 1973 година.

Шпанецот последен пат загуби сет на земјена подлога од австралискиот тенисер Доминик Тим на Мастерсот во Рим речиси пред една година