недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 66
home Фудбал

Над 30 луѓе се уште се во притвор по прославата за титулата на Франција

Над 30 луѓе се уште се во притвор по прославата за титулата на Франција

Интензивните прослави во Франција по освојувањето на втората светска титула прераснаа во немири и на крајот излезе дека има двајца загинати и неколку повредени.

Во радост, некои почнаа да го демолираат општинскиот и државниот имот, што доведе до масовни апсења.

Речиси 48 часа по забавата во земјата, што прерасна во немири, во притвор има уште 31 лице. Меѓу нив се и осум малолетни лица.

Сепак, бројката падна драматично по првичните апсења. Во понеделникот, кога екстазата на навивачите беше на врвно ниво, 292 лица завршија зад решетки, и тоа само во главниот град Париз.

Најголеми прекршоци на среќните Французи биле уништувањето на прозорците на продавниците на „Шанзелизе“. Од ова, сепак, корист имале и крадци, кои извршиле грабеж во дел од нив.