вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 106
home Фудбал

На Грците им сметаат македонските дресови: Испратиле жалба до УЕФА!

На Грците им сметаат македонските дресови: Испратиле жалба до УЕФА!

Грција се пожалила до УЕФА за македонскиот дрес само неколку часа пред почетокот на Европското првенство.

Грчкиот министер за спорт, Лефтерис Авгенакис испратил писмо со жалба до претседателот на УЕФА, Александер Чеферин за логото на ФФМ кое се наоѓа на македонските дресови.

Спорна за Грците е кратенката ФФМ од Фудбалска федерација на Македонија, бидејќи според нив тоа е спротивно на договорот помеѓу двете земји потпшан во 2018 година.

Во писмото тие велат дека може да стои СМ- Северна Македонија или РСМ- Република Северна Македонија, но не и ФФМ.

Коронавирус