вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 51
home Фудбал

На денешен ден 1987-та Вардар стана шампион на Југославија!

На денешен ден 1987-та Вардар стана шампион на Југославија!

Нема што многу да се кажува за значењето на славната 1987 година за Вардар, Скопје и Македонија таа сезона е со златни букви запишана во црвено – црната историја.

Таа година Вардар беше на врвот на тогашната ЈУ- лига пред гигантите од т.н “голема четворка“, пред Валеж, Осиек, Ријека и другите кој завршија на пониски места на табелата од нашиот голем Вардар, кој беше таа година на врвот.

Во овој текст ќе се обидеме да ви ја доловиме низ бројки, слики и видео таа шампионска година . Ова се сите мечеви на црвено- црните со датум на одигрување и резултати на полувреме/крај од истите во славната сезона 1986/87 , објавува страната Вардарфанс.

Целиот текст и детални натпревари прочитајте ги ТУКА.

 

Коронавирус