недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Муслера се повреди на две седмици пред стартот на СП

Муслера се повреди на две седмици пред стартот на СП

Голманот на уругвајската фудбалска репрезентација Фернандо Муслера се соочува со ризик да го пропушти Светското првенство кое почнува на 14 јуни.

Чуварот на мрежата на Галатасарај се повреди на еден од последните тренинзи со националниот тим и неизвесно е дали ќе закрепне на време.

Во уругвајската репрезентација се надеваат дека нивниот голман ќе успее да се врати во форма и дека ќе ја надмине повредата.

Досега Муслера има 96 репрезентативни настапи.

Двократните светски шампиони го започнуваат своето учество на Светското првенство на 15 јуни против Египет, а нивните други ривали во групата се Саудиска Арабија и домаќинот Русија.

МИА

Коронавирус