четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Мурињо: За некои сум копиле, но невозможно е да ги негираат моите успеси

Мурињо: За некои сум копиле, но невозможно е да ги негираат моите успеси

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо целосно разбира дека не е миленик на многумина, но и знае дека неговите успеси во спортот зборуваат доволно за неговиот имиџ.

Португалскиот стручњак е на мислење дека некои аналитичари премногу брзо ги заборавиле неговите достигнувања кои воопшто не се далеку во минатото.

-Трофеите кои сум ги освоил во минатото, се гаранција за успех во иднина. Дури и оние кои се трудат да ги заборават моите успеси, и тие нема да го сторат тоа. Последниот мој трофеј беше пред година и половина во Лига Европа, а последното мое финале – пред осум месеци. Некои луѓе мислат дека ова се случило пред 20 години, изјави Мурињо.

На прашањето како би го опишале некои фудбалери, Португалецот одговори: „Можеби како копиле“.

Мурињо во последните месеци успеа да се скара со скоро сите во штабот на Манчестер Јунајтед, вклучувајќи и со големата ѕвезда на Пол Погба.

Специјалниот исто така, истакна дека не би се вратил на работа во Премиер лигата. (МИА)

Коронавирус