петок, 29. септември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Мурињо се заканил дека ќе го избрка Матиќ, само шест месеци откако го купил

Мурињо се заканил дека ќе го избрка Матиќ, само шест месеци откако го купил

Жозе Мурињо му се заканил на поранешниот играч од средниот ред на Челси, Немања Матиќ дека ќе го продаде за време на контролна во летото 2014 година.

Ова се случи за време на вториот период на португалскиот тренер на „Стемфорд Бриџ“. Пред почетокот на втората сезона „сините“ губеа со 0:2 во контролна против челнот на третата дивизија Вимблдон. На паузата од мечот, Мурињо бил видливо бесен, особено со српскиот играч од средниот ред.

Португалскиот стручњак го уништил Матиќ од критики и му се заканил дека ќе го продаде, иако играчот од средниот ред се приклучи на тимот само половина година порано за 21 милион фунти од Бенфика.

Лутиот говор на Португалецот очигледно профункционирал, бидејќи Челси направи целосен пресврт по победата за победа од 3:2. Во текот на самата сезона, од друга страна, лондонските гиганти успеаја да ја освојат својата 3-та титула во Премиер лигата под Мурињо.