понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Фудбал

Мурињо призна: Плачев после овој пораз

Мурињо призна: Плачев после овој пораз

Еден од најпознатите тренери на сите времиња, Жозе Мурињо, во својата кариера има многу важни натпревари. Сосема по редослед на нештата – некои беа меѓу неговите најголеми успеси, а други – неговите најголеми неуспеси.

Специјалниот открива кој е единствениот натпревар во неговата кариера како тренер, по кој плачел.

Португалецот го раскажа полуфиналето на Лигата на шампионите против Баерн во 2012 година, загубен по пенали:

„За жал, ова е фудбал. Кристијано, Кака, Серхио Рамос … три вистински фудбалски чудовишта, без сомнение за тоа, но тие се исто така луѓе“, ги коментираше промашувањата од белата точка на неговите играчи.

-Ова е единствен пат во мојата тренерска кариера кога плачев по поразот. Добро се сеќавам на тоа … Каранка и јас застанавме во автомобилот во близина на мојот дом и плачевме во автомобилот. Беше многу тешко затоа што бевме најдобри оваа сезона, вели Мурињо во сезоната што ја освои Ла Лига. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија