четврток, 15. септември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Мурињо не го сакал Фред во Јунајтед

Мурињо не го сакал Фред во Јунајтед

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, се изразил против привлекувањето на играчот од средниот ред Фред Родригез минатата година, откри „Атлетик“. Според медиумите, сепак, Португалецот го прифатил договорот од страв дека во спротивно раководството на клубот нема да привлече никој друг.

Во летото 2018 година, „црвените ѓаволи“ платија солидни 52 милиони фунти за Бразилецот. Речиси година и пол, тој не може да убеди никого дека договорот вредел.

Според „Атлетик“, Мурињо цело време имал загриженост дека кариерата на Фред во Јунајтед ќе се развива точно како што е сега – со неможност играчот да се пробие во првиот тим.

На крајот на краиштата, стравувањата на португалскиот стратег дека извршниот директор Ед Вудвард нема да дозволи купување на друг играч од средниот ред, го принудиле Специјалниот да дејствува против неговите чувства.

Фред всушност имаше проблеми да игра редовно кај Мурињо, се појави само еднаш на последните 6 натпревари пред отказот на португалскиот тактичар.

Наследникот на Жозе како менаџер – Оле Гунар Солскјер, од друга страна, искрено не се потпираше на Фред до сега. Сепак, Норвежанецот неодамна изрази уверување во талентите на фудбалерот.

Коронавирус