четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 113
home Фудбал

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на мундијалот во Русија

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на мундијалот во Русија

Менаџерот на англискиот великан Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаја 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на Мундијалот кои се борат за светската титула.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино објави писмо во кое објави дека децата од Тајланд ќе бидат специјални гости на финалето в недела во Москва, ако сè биде како што треба, но тие нема да допатуваат во руската престолнина затоа што ќе бидат задржани во болница.

-Јас сум воодушевен од тоа што се случи на Тајланд. Хероите се таму, а не на СП во Русија. Децата, а посебно нуркачите кои беа вклучени во спасувањето. За мене, Светското првенство е на друго место, рекол „специјалниот“, кој е стручен аналитичар за „Раша тудеј“

Вчера сите 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа извлечени од  пештерата на Тајланд, откако тие минаа 15 дена во неа, па целиот свет се крена за да помогне и да ги извлече пред да почнат да паѓаат монсунските дождови и ситуацијата да избега од контрола.

Коронавирус