четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Мурињо кон Челзи: Имате само еден проблем

Мурињо кон Челзи: Имате само еден проблем

Поранешниот менаџер на Челзи, Жозе Мурињо, зборуваше за тимот, откако даде совет на новиот ментор, легендата Френк Лампард.

Според Португалецот, лондонските „сини“ не треба да купуваат нови играчи затоа што имаат многу квалитетни играчи на позајмица. Жозе, исто така, истакна дека единствениот проблем со кој треба да се справат на „Стемфорд Бриџ“ е недостигот на Еден Азар.

– Секој тренер сака да користи кадри на академијата. Челзи е посебен клуб во овој поглед. На пример – на Челси му треба централен дефанзивец – Курт Зума. Нема потреба да троши, ниту да купува. Тој играше доволно во Англија, се натпреваруваше и за репрезентацијата на Франција. Тој е ваш играч, под кирија е, каде ќе најдете подобра опција? Сакате нов напаѓач – Тами Абрахам. Тој исто така е на заем. Вратете го, не купувајте, рече Мурињо.

Тој додаде дека ова ги решава проблемите на Челси со привлекување нови играчи.

Според Португалецот, сепак, останува еден проблем, а тоа е недостигот на големата sвезда – Еден Азар.

Коронавирус