среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 177
home Фудбал

Мукоко продолжи да испишува историја, стана најмлад стрелец во Бундеслигата  

Мукоко продолжи да испишува историја, стана најмлад стрелец во Бундеслигата  

Тинејџерот Јусуф Мукоко синоќа испиша нова страница во европскиот фудбал, откако стана најмладиот стрелец во историјата на Бундеслигата.

Мукоко го постигна единствениот гол во поразот на Борусија Дортмунд од 2:1 на гостувањето кај Унион Берлин во премиерниот натпревар од 13. коло во Бундеслигата, станувајќи најмлад стрелец во историјата на германскиот елитен фудбал со 16 години и 28 денови.

Подвигот на Мукоко доаѓа неполни две недели, откако стана најмладиот стрелец во историјата на Лигата на шампиони со 16 години и 18 денови, постигнувајќи гол во триумфот на Борусија Дортмунд над Зенит во последното коло од групната фаза. (МИА)

Локални избори 2021