сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 54
home Фудбал

Модриќ по десетти пат е прогласен за најдобар хрватски фудбалер

Модриќ по десетти пат е прогласен за најдобар хрватски фудбалер

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ е прогласен за најдобар хрватски фудбалер за сезоната 2021/22.

Триесет и шестгодишниот Модриќ наградата ја доби врз основа на гласање меѓу тренерите и играчите во хрватскиот шампионат.

Лука ја освои наградата по 10-ти пат во кариерата и шести последователен пат.

Тој годинава како дел од мадридскиот клуб стана шампион на Шпанија, ја освои Лигата на шампионите и Суперкупот на земјата.

Во сезоната што заврши неодамна Модриќ забележа 45 настапи за Реал Мадрид, постигнувајќи три гола и 12 асистенции.