вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 8
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Фудбал

Младата фудбалска репрезентација освои бод во мечот со Србија

Младата фудбалска репрезентација освои бод во мечот со Србија

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ремизираше проти Србија. На натпреварот кој се одигра на „Билјанини извори“ мрежите мируваа (0:0).

Двете репрезентации играа претпазлив фудбал и чекаа грешка на противникот, создадоа по неколку шанси за гол, но сепак резултатот остана 0:0.

Одлична шанса за водство имаше Србија во 36. минута од натпреварот кога судијата Мунтеан покажа на белата точка, но на Тедиќ го одбрани Денковски.

Македонија имаше свои шанси најпрво преку Чолаковски, потоа одлична шанса имаше Фазлагиќ, а Трајковски и Елези имаа шанса за погодок на самиот крај од натпреварот, но сепак резултатот остана 0:0.

После две одиграни кола во квалификациите за Европското првенство, Македонија се наоѓа на последното 6. место на табелата со еден освоен бод, а Србија со исто толку бодови се наоѓа на 5. позиција на табелата.