недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 76
home Фудбал

Млад фудбалер почина по воздушен дуел: Брзата помош немала со што да му го спаси животот (ВИДЕО)

Млад фудбалер почина по воздушен дуел: Брзата помош немала со што да му го спаси животот (ВИДЕО)

Фудбалерот Херман Цинга почина на пат кон болница откако за време на фудбалски натпревар во домашниот шампионат падна на теренот по воздушен дуел.

На несреќниот фудбалер кој настапуваше за Аканда,  се обиде да му помогне воен лекар со масажа на срцето, а животот најверојатно ќе му бил спасен доколку во болничкото возило имало дефибрилатор.

Тој почина на пат кон локалната болница.

Цинга е седмиот фудбалер кој починал за време на натпревар во габонскиот фудбал во последните 12 години.

Коронавирус