четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 55
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Фудбал

Митровиќ останува во Фулам до 2023 година

Митровиќ останува во Фулам до 2023 година

Српскиот фудбалер Александар Митровиќ останува во Фулам до 2023 година, откако минатата сезона играше како позајмен фудбалер од Њукасл.

По долги преговори Њукасл ја прифати понудата на клубот од Лондон, а неофицијално висината на обештетувањето ќе изнесува околу 20 милиони фунти.

Митровиќ минатата сезона одигра 17 натпревари и постигна 12 голови за Фулам и со одличните настапи го привлече вниманието на раководството на клубот, кое му понуди петгодишен договор.

– Среќен сум што ја официјализиравме соработката со Фулам. Ги сакам нашите навивачи и имам добра врска со нив. Оваа е голем клуб и минатата сезона направивме големи работи и сакам да продолжиме така, истакна Митровиќ.

Фулам под раководство на неговиот сонародник тренерот Славиша Јокановиќ се врати во Премиер лигата.

МИА