вторник, 11. август 2020. Вести денес: 69
home Фудбал

Милан му го нанесе четвртиот пораз на Јувентус

Милан му го нанесе четвртиот пораз на Јувентус

Во дерби натпреварот од 31. коло на Италијанскиот фудбалски шампионат, Милан синоќа на домашен терен го совлада Јувентус со 4:2.

За актуелниот шампион и лидер на табелата ова беше четврти пораз сезонава. И покрај загубените бодови, Јувентус е на со големи седум бода предност пред второпласираниот Лацио кој вчеравечер неочекувано загуби од аутсајдерот Лече.

Милан, пак, ја забележа 14. победа и се искачи на петтата позиција на табелата во Серија А која носи директен пласман во Лига Европа. Сепак, неговите конкуренти за 5. место, Рома и Наполи, денес треба да ги одиграат своите средби од 31. коло.

Коронавирус