петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 5
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Милан може да го откаже трансферот на Ракитиќ поради високата плата

Милан може да го откаже трансферот на Ракитиќ поради високата плата

Калчолигашот Милан се приклучи во борбата за играчот од средниот ред на Барселона, Иван Ракитиќ. Раководството на „росонерите“ ја разгледува можноста да потпише со 32-годишен Хрват, но клубот не е задоволен од платата што фудбалерот сака да ја добие, објави новинарот Никола Скира на Твитер.

Милан веќе разгледува други опции за зајакнување на составот во летниот трансфер рок.

Претходно, имаше информации дека Барселона е подготвена да се раздели со Ракитиќ, кој добива се помалку и помалку минутажа. Самиот играч исто така изјави дека не му пречи да го смени клубот.

Во сезоната 2019/20, Ракитиќ има четири асистенции на 30 натпревари за Барселона. Неговиот тековен договор со Каталонците важи до крајот на јуни 2021 година. Порталот Transfermarkt.com ја проценува цената на Хрватот на 25 милиони евра.

Коронавирус