вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 30
home Фудбал

Милан ја продолжува одличната серија, совладан Торино на „Сан Сиро“

Милан ја продолжува одличната серија, совладан Торино на „Сан Сиро“

Екипата на Милан ја продолжи одличната серија во Серија А откако со минимални 1:0 славеше против тимот на Торино.

Стрелец на единствениот погодок на средбата беше Оливие Жиру кој ја затресе мрежата на Вања Милинковиќ- Савиќ во 14. минута.

Со оваа победа, Милан барем за кратко ќе се искачи на првата позиција на табелата во Серија А поминувајќи го Наполи кој има три бода помалку, но и натпревар помалку.

За „росонерите“ ова беше петта победа во низа во италијанскиот шампионат, а по досегашните десет кола се уште го немаат почувствувано горчливиот вкус на поразот затоа што имаат скор од девет победи и само едно реми.

Веќе во недела избраниците на Стефано Пиоли се соочуваат со нов поголем предизвик затоа што ќе гостуваат на „Олимпико“ кај Рома.