четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Милан е новиот фудбалски шампион на Италија

Милан е новиот фудбалски шампион на Италија
Mg Milano 22/09/2021 - campionato di calcio serie A / Milan-Venezia / foto Matteo Gribaudi/Image nella foto: esultanza gol Ibrahim Diaz PUBLICATIONxNOTxINxITA

Фудбалскиот клуб Милан не дозволи изненадување во последното коло од Серија А и со убедлива победа од 0-3 на гостувањето против Сасуоло дојде до шампионската титула во Италија.

„Миланезите“ триумфот и новата титула во Серија А го најавија со двата брзи гола на Жиру во 17 и во 32. минута.

Конечните 0-3 ги постави Кејси во 36. минута по што беше јасно дека трофејот ќе биде црвено-црн.

Интер запиша пирова победа од 3-0 против Сампдорија, но на крај мораше да се задоволи со втората позиција на табелата.

Коронавирус