петок, 17. септември 2021. Вести денес: 39
home Фудбал

Мицотакис бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Мицотакис бара исфрлање на грчките екипи од УЕФА

Нашиот јужен сосед е решен да тргне во одлучувачка битка за искоренување на насилството на стадионите.

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин во најскоро време ќе има средба со претседателот на Фудбалската федерација на Грција за да разговараат за реформите на грчката фудбалска лига, на барање на премиерот на нашиот јужен сосед.

Премиерот Кирјакос Мицотакис минатиот месец побара од помош од УЕФА за промени во грчкиот фудбал.

Мицотакис тогаш најави дека ќе побара исфрлање на грчките екипи од европските купови, па дури и ќе бара суспензија на грчката лига доколку најголемите клубови не го потпишат планот за реформи со една цел е запирање на насилството на натпреварите, но и за честите обвинувања за корупција.

Чеферен утре ќе има средба и со премиерот Мицотакис.

Коронавирус