среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 160
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Меси поцрвене за прв пат во Барселона

Меси поцрвене за прв пат во Барселона

Црвениот картон што Лионел Меси го доби синоќа во завршните моменти од финалето на шпанскиот Суперкуп е негов прв во 753 одиграни натпревари во дресот на Барселона и вкупно само трет во кариерата.

Другите две исклучување на Меси беа во репрезентативниот дрес на Аргентина. Тој за прв пат предвреме напушти натпревар во 2005 година во пријателски меч против Унгарија, а вториот црвен картон го доби во пресметка против Чиле во Копа Америка во 2019 година.

Барселона синоќа во драматичен меч по продолжение загуби во финалето на шпанскиот Суперкуп од Атлетик Билбао со 3:2, а главниот судија го исклучи капитенот на каталонскиот клуб во 119 минута, откако по консултација со ВАР собата процени дека Меси намерно го удрил со рака во главата противничкиот играч Асиер Виљалибре.

Коронавирус