четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 42
home Фудбал

Меси по рекорден седми пат најдобар стрелец во Ла Лига

Меси по рекорден седми пат најдобар стрелец во Ла Лига

Капитенот на Барселона, Лионел Меси стана најдобар стрелец на фудбалскиот шампионатот на Шпанија. Во сезоната 2019/20, Аргентинецот постигна 25 голови.

Ова е рекорден седми пат, и четврти пат по ред, тој го освои трофејот „Пичичи“ – награда за најефикасниот играч во лигата. Претходно Телмо Сара од Атлетик Билбао шест пати бил најдобар стрелец во Шпанија.

Покрај тоа, Меси стана и најдобриот асистент оваа сезона, поставувајќи го рекордот со 21 додавање по кое е постигнат гол.

На вечната листа на стрелци во Шпанија, овој резултат на победникот е најлош во последните 13 години. Во сезоната 2006/07, напаѓачот на Реал Мадрид Руд ван Нистелрој исто така постигна 25 пати, а најдобриот стрелец постигна помалку голови последен пат во 2003/04 година. Тогаш Кристијан Роналдо од Реал имаше 24 погодоци.

Коронавирус