четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 140
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ и денес протестира, блокада на три раскрсници, Влада, МНР и министерство за правда

home Фудбал

Меси не смее три месеци да го облече дресот на Аргентина

Меси не смее три месеци да го облече дресот на Аргентина

На ѕвездата на Аргентина, Лионел Меси му е забрането учество на меѓународни дуели во дресот на „гаучосите“ за три месеци.

Казната на стрелецот доаѓа по неговите остри зборови упатени кон КОНМЕБОЛ, кои дојдоа откако Аргентинците беа елиминирани од Копа Америка.

Во директен текст, Меси ги обвини јужноамериканските фудбалски шефови за корупција и изјави дека судиите на турнирот имаат за цел Бразил да го освои трофејот.

Така, петкратниот освојувач на „Златната топка“ нема да може да игра за својата татковина на претстојните три пријателски натпревари – против Чиле, Мексико и Германија.

Покрај привремената дисквалификација, Лео ќе мора да плати и 50.000 американски долари на Јужноамериканската федерација.

Коронавирус