четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 42
home Фудбал

Меси: Не можеме да ја освоиме Лигата на шампионите ако играме на овој начин

Меси: Не можеме да ја освоиме Лигата на шампионите ако играме на овој начин

Рестартирањето на шпанската Ла Лига е на хоризонтот и Барселона ќе треба да ги одигра преостанатите 11 натпревари. Пред присилното сопирање, „каталонците“ имаа предност од два бода пред Реал Мадрид. Сепак, чувството е дека тимот не игра на врвот насвоите можности откако Кике Сетиен го презеде тимот.

Капитенот на тимот, Лионел Меси, даде интервју за „Спорт“ и „Мундо Депортиво“ и разговараше за блиската иднина на клубот.

– Можно е одморот да биде корисен за нас. Но, ќе видиме дали дуелите повторно ќе започнат за да се ослободиме од сомнежите. Ќе видиме на кое ниво сме кога повторно ќе играме, изјави тој за „Спорт“.

Исто така, Аргентинецот беше запрашан за иднината на тимот. Трансфер пазарот е неизвесен, но има едно име што останува поврзано со Барселона – она на Лаутаро Мартинез од Интер.

„Јас сум искрен кога велам дека не знам дали имало или во моментов се преговара, немам идеја. Лаутаро е импресивен напаѓач, пред се затоа што мислам дека е многу комплетен број девет. Тој е силен, добро дрибла, постигнува голови, знае како да ја чува топката … Но, ќе мора да видиме што ќе се случи со него и со другите имиња со кои не поврзуваат, рече тој за „Мундо Депортиво“.

Капитенот на Барселона изјави дека „добро око“ за играч може да помогне, дури и ако тимот нема толку пари колку што би сакал на пазарот на трансфери.

– Постојат неколку луѓе во клубот кои се одговорни за темата трансфери и тие се оние кои избираат за кого сметаат дека е најсоодветен за тимот. Очигледно е дека ситуацијата во која се наоѓаме ќе го направи пазарот малку чуден и мора да бидеме сигурни дека ќе се подобри со тоа што го имаме, смета Аргентинецот.

Тој додаде и дека Сетиен не разбрал целосно или сам се изразил лошо за тоа, што Меси го изјавил, а во однос на некои свои коментари, што може да се сметаат за критики кон тренерот.

– Она што го кажав беше дека во последните неколку натпревари пред паузата, се чинеше очигледно дека не изгледаме доволно добри за да кажеме дека ќе ја освоиме Лигата на шампионите. Никогаш не сум се сомневал во поставата што ја имаме и не се сомневам дека можеме да победиме на секој турнир во кој учествуваме. Но, не начинот на кој игравме. Сега, секој има свое мислење, што е добро и сите го почитуваме. Моето мислење доаѓа од позиција каде имав среќа да играм во ЛШ секоја година и знам дека не е невозможно да се освои, играјќи го начинот на кој игравме, изјави Меси за „Спорт“.

Коронавирус