четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Меси најдобар фудбалер од Јужна Америка во измината декада

Меси најдобар фудбалер од Јужна Америка во измината декада

Меѓународната федерација за историја и статистика на фудбалот (IFFHS) го прогласи Лионел Меси за играч на деценијата од Јужна Америка.

Во рангирањето беа вклучени најдобрите фудбалери од земјите КОНМЕБОЛ за периодот  2011 – 2020 година.

Напаѓач на Барселона и аргентинската репрезентација Лионел Меси освои најмногу гласови.

Второто место го зазеде напаѓачот на Пари Сен-Жермен и бразилската репрезентација Нејмар.

Трет е поранешниот дефанзивецот на Барселона и бразилската репрезентација Дани Алвеш, кој сега игра за Сао Паоло.

ЕУРО 2020

Македонија