четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 153
home Фудбал

Меси може да пропушти три натпревари во Барселона поради карантин во Аргентина

Меси може да пропушти три натпревари во Барселона поради карантин во Аргентина

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси може да пропушти три натпревари за каталонскиот тим, пренесува „Мундо Депортиво“.

Триесет и тригодишниот играч може да биде повикан на натпреварите на аргентинската репрезентација во квалификациите на Светското првенство 2022 година. Доколку Меси се согласи да дојде во националниот тим, ќе мора да помине низ двонеделен карантин.

За да игра за репрезентацијата, Меси ќе мора да лета две недели пред квалификациите. Така, тој може да ги пропушти натпреварите од Ла Лига со Виљареал, Селта и Севилја.

Репрезентацијата на Аргентина ќе игра против Еквадор на 8 октомври, и Боливија на 13 октомври.

Локални избори 2021