среда, 14. септември 2022. Вести денес: 2
home Фудбал

Меси ја прими „Златната копачка“

Меси ја прими „Златната копачка“

На денешната специјална церемонија, суперѕвездата на Барселона, Лионел Меси го доби својата рекордна шеста „Златна копачка“, откако стана најдобар стрелец за сезоната 2018/19.

Аргентинецот ја заслужи наградата со своите 36 гола во последната кампања во Ла Лига. Неговите претходни пет вакви награди се за сезоните 2009/10, 2011/12, 2012/13, 2016/17 и 2017/18. Интересно е што церемонијата се совпадна со 15-годишнината од официјалното деби на Меси за Барселона. Неговата „Златна копачка“ му ја доделија неговите синови Тијаго и Матео.

– Благодарам на сите присутни, особено моето семејство. Тука се Луис Суарез и Жорди Алба – двајца од најголемите виновници за добивање на оваа награда. Без моите соиграчи, не можев да освојам ниту една. Ова е признание за целата соблекувална. Секако, Лигата на шампионите е нешто посебно и секоја година сакаме да ја освоиме, но најважно е првенството, рече Меси при добивањето на наградата.

Коронавирус