четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 63
home Фудбал

Меси има постигнато гол на 300 натпревари, најмногу во историјата на Ла Лига

Меси има постигнато гол на 300 натпревари, најмногу во историјата на Ла Лига

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси го отвори резултатот на синоќешниот меч од шпанскиот шампионат со Селта (1:2).

Аргентинецот го одигра 300. натпревар во Ла Лига, на кој постигна барем еден гол. Ова е најдобриот резултат во историјата на натпреварувањето.

Второто место му припаѓа на поранешниот напаѓач на Реал Мадрид, Раул со 186 натпревари на кои се запишал во листата на стрелците.

Qatar 2022