вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 58
home Фудбал

МЕГА АФЕРА: Роналдо вмешан во малверзации, Јувентус го тресе инспекција

МЕГА АФЕРА: Роналдо вмешан во малверзации, Јувентус го тресе инспекција

Асот на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо би можел да се најде во голем проблем.

Имено, финансиска полиција и инспекција со денови се занимава со трансакциите на Јувентус, бараат докази за малверзации, а наводно постојат скриени детали за транферот на Роналдо во Јунајтед.

Меѓутоа, полицијата не може да пронајде документ, а италијанските медиуми неодамна објавија дека јавниот обвинител ќе го повика Португалецот на испрашување поради последните случувања.

Истражителите се уште не ги пронашле спорните документи за кои дознале по прислушување на разговор меѓу луѓе од клубот и нивни соработници. Наводно се прислушувал разговор меѓу спортскиот директор на Јувентус и клупскиот адвокат.

Во истиот наводно се тврди дека адвокатот разговарал со претседателот за „вршење на лажна трансакција, која не би можела да ја премине границата“ и дека „тој маневар многу би помогнал околу порамнување на сметководствените книги“. Наводно се се однесувало на транферот на Роналдо во Јунајтед.

Сомнежите се дека преку трасферот на фидбалерот, Јувентус успеал да пријави помаку оперативни загуби, односно 209.000.000 евра во однос на првичните 240.000.000 евра. Јувентус се сомничи дека дал податоци кои не се вистините и дека клубот не заработил само 15.000.000 евра со бонуси од 8.000.000 евра за неговиот транфер.

Претходно се споменуваше ново исфрлање во Серија Б и одземање на последното Скудето кое го освоија. Доколку полицијата го пронајде спорниот документ на „Старата дама“ и нема спас.

Коронавирус