петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 135
home Фудбал

Мбапе во групата за мечот со Аталанта

Мбапе во групата за мечот со Аталанта

Ѕвездата на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе беше вклучена во групата за четвртфиналето од Лигата на шампионите против Аталанта. Средбата ќе се одржи во среда во Лисабон.

Присуството на Французинот на списокот не значи дека тој ќе биде на линија за дуелот со Италијанците. Тој има сериозна повреда на глуждот, заработена од финалето во Купот на Франција.

Натпреварот ќе биде првиот од завршниот турнир што ќе се одржи во Португалија. ПСЖ се надева дека Мбапе ќе биде на линија за следните натпревари доколку екипата оди понатаму. Поради оваа причина, Анхел Ди Марија е во групата, иако беше казнет и сигурно нема да игра против Аталанта.

Исто така, постојат сериозни сомнежи за учеството на Марко Веррати, кој претрпе повреда во текот на тренинзите во текот на неделата. Според последните информации, состојбата на Италијанецот можеби не му дозволува да игра во можно полуфинале, но клубот ги очекува тестовите. Левин Курзава е исто така под знак прашалник за средбата со Аталанта.

Проблемите на ПСЖ се зголемија и со повредата на тренерот Томас Тухел. Германскиот стручњак има скршеница на глуждот, добиена на еден од тренинзите на тимот во последните денови.