четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 112
home Фудбал

Мбапе, Роналдо, Бензема – најголеми ѕвезди на првенството

Мбапе, Роналдо, Бензема – најголеми ѕвезди на првенството

За разлика од Европското првенство 2016 и Светското првенство 2018, на ЕВРО 2020 ќе учествуваат сите репрезентации кои уживаат висок рејтинг. Затоа, Европското првенство 2020 година речиси и да не изгуби големи фудбалски ѕвезди, се разбира, со исклучок на повредените.

Франција, Белгија, Шпанија, Германија, Англија, Италија, Холандија, Португалија – сите фаворити во бизнисот и во составот на секоја од овие репрезентации имаат играчи чија игра предизвикува интерес кај навивачите.

Сепак се издвојуваат три имиња кои може да се наречат суперѕвезди. Тоа се Килијан Мбапе и Карим Бензема од Франција и секако Кристијано Роналдо од Португалија.

Коронавирус