понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Мбапе ќе оди на продажба, Меси доаѓа во ПСЖ

Мбапе ќе оди на продажба, Меси доаѓа во ПСЖ

Престижниот француски спортски весник „Л’Екип“ тврди дека Пари Сен-Жермен ќе мора да го продаде напаѓачот Килијан Мбапе за да го финансира доаѓањето на Лионел Меси од Барселона.

Аргентинецот ќе стане слободен агент следното лето, бидејќи неговиот договор со каталонскиот тим завршува на крајот на сезоната.

Претходно беше објавено за интересот за Мбапе од Реал Мадрид и Ливерпул. Трансфермаркт ја проценува трансфер вредноста на играчот на 180 милиони евра.

Оваа сезона, 22-годишниот Мбапе одигра 28 натпревари на сите турнири, постигна 18 гола и направи девет асистенции.

Триесет и тригодишниот Меси има 19 голови и осум асистенции на 29 средби.

ЕУРО 2020

Македонија