петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 201
home Фудбал

Мбапе казнет со 180 илјади евра затоа што закаснил на тимски состанок

Мбапе казнет со 180 илјади евра затоа што закаснил на тимски состанок

Раководството на францускиот гигант ПСЖ покажа дека не е важно кој играч не ги почитува правилата во клубот, казната е задолжителна. Токму тоа ќе го почувствува една од најголемите ѕвезди на клубот – Килијан Мбапе, кој беше казнет од шефовите на „Парк де Пренс“.

Францускиот репрезентативец ќе мора да плати 180.000 евра за прекршување на клупските правила. Голгетерот задоцнил за состанок на тимот пред натпреварот меѓу ПСЖ и Марсеј на крајот на октомври минатата година.

Мбапе ја прифатил казната и потпишал документ според кој парите ќе бидат директно испратени во фондацијата на ПСЖ.

Локални избори 2021