недела, 17. февруари 2019. Вести денес: 0
home Фудбал

Мбапе го напушти повреден тренингот на Франција

Мбапе го напушти повреден тренингот на Франција

Во таборот на Франција се загрижени неколку дена пред првата средба на Мундијалот 2018, откако една од надежите на тимот во нападот – крилото Килијан Мбапе го напушти денешниот тренинг со повреда.

При еден дуел со соиграчот Адил Рами, младата ѕвезда на Пари Сен Жермен падна и се фати за левиот глужд. Лекарите на тимот притрчаа на помош на играчот, кој потоа предвреме го напушти тренингот. Џибрил Сидибе и Семјуел Умтити, пак, тренираа одделно од главната група.

Мбапе е клучна фигура во составот на Дидие Дешамп, истакнувајќи го единствениот гол за Франција во последната контролна на тимот против САД.

„Петлите“ го започнуваат учеството на Светското првенство со дуел против Австралија во сабота во Казан.