недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Марсијал и Лингард поради повреда ќе паузираа дваесетина дена`

Марсијал и Лингард поради повреда ќе паузираа дваесетина дена`

Фудбалерите на Манчестер јунајтед, Џеси Лингард и Ентони Марсијал следните 2-3 недели поради повреди ќе бидат надвор од теренот.

Двајцата повредиле ги добиле на првиот дуел од осминафиналната пресметка од Лигата на шампионите со Пари Сен-Жермен.

-Мислам дека ќе пропуштат две или три недели, изјави тренерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер.

Според тоа, Лингард и Марсијал нема да учествуваат во натпреварот од осминафиналето на ФА купот против Челзи (18 февруари) и во натпреварот од 27. коло на Премиер лигата против Ливерпул (24 февруари).

Оваа сезона, Марсијал настапи на 28 натпревари за Манчестер јунајтед,  постигна 11 гола и оствари две асистенции. Лингард играше на 27 средби, постигна пет гола и забележа две додавања.

Коронавирус