сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 88
home Фудбал

Маркизио се преквалификува во новинар

Маркизио се преквалификува во новинар

Поранешниот играч од средниот ред на италијанската репрезентација и Јувентус – Клаудио Маркизио, преквалификува како новинар по завршувањето на неговата тркачка кариера.

Триесет и три-годишниот играч од средниот ред ќе пишува колумна за регионалниот весник „Кориере Торино“.

Сепак, првиот текст на Маркизио не е за фудбалот: наместо за специјалноста на Маркизио, тој ќе оддаде почит на Силвија Романо, италијанска волонтерка, кој беше киднапирана во Кенија пред една година и оттогаш не е познато што се случило со неа.

Маркизио ја одигра скоро целата своја кариера во Јувентус, освојувајќи седум титули во Серија „А“ со „црно-белиот“ тим.

Локални избори 2021