понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Фудбал

Марадона сепак не бил во болница: Легендарниот Аргентинец раскажа каква драма со здравјето доживеал во текот на мечот (ФОТО+ВИДЕО)

Марадона сепак не бил во болница: Легендарниот Аргентинец раскажа каква драма со здравјето доживеал во текот на мечот (ФОТО+ВИДЕО)

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона кажа дека е добро, откако го прегледале лекарите затоа што му се слоши во текот на натпреварот меѓу Аргентина и Нигерија на Светското првенство.

Како што пренесува Би-Би-Си, Марадона кажал дека „многу го боли вратот“. Аргентинецот на социјалните мрежи објави фотографија со лекарите кои му укажале помош во текот на полувремето на вчерашниот натпревар во Санкт Петербург и негираше дека бил во болница.

-Сакам на сите да им кажам дека сум добро. Ме прегледа докторот и ми препорача да одам дома пред стартот на второто полувреме, но сакав да останам, затоа што се боревме за поминување понатаму. Како можев да заминам, наведе 57 годишниот Марадона.

Castellano | Italiano | Inglés Quiero contarles que estoy bien, que no estoy ni estuve internado. En el entretiempo del partido con Nigeria me dolía mucho la nuca y sufrí una descompensación. Me revisó un médico y me recomendó que me fuera a casa antes del segundo tiempo, pero yo quise quedarme porque nos estábamos jugando todo. ¿Cómo me iba a ir? Les mando un beso a todos, perdón por el susto y gracias por el aguante, hay Diego para rato! Voglio solo dirvi che sto bene, che non sono e non sono stato ricoverato. Durante l’intervallo della partita con la Nigeria ho avuto un forte dolore alla nuca e un mancamento. Un medico mi ha visitato e mi ha consigliato di tornare a casa prima del secondo tempo, ma ho deciso di rimanere perché ci stavamo giocando il tutto per tutto. Come sarei potuto andarmene? Un bacio a tutti e grazie per il supporto… Diego ci sarà ancora per un bel po’! I want to tell everyone that I am fine, that I am not, neither was I interned. In the halftime of the game against Nigeria, my neck hurt a lot and I suffered a decompensation. I was checked by a doctor and he recommended me to go home before the second half, but I wanted to stay because we were risking it all. How could I leave? I send a kiss to everyone, thanks for the support!

A post shared by Diego Maradona Oficial (@maradona) on

Аргентина ја победи Нигерија со 2:1 со голот на Маркос Рохо во 86-та минута и се пласираше во осминафиналето од Мундијалот во Русија.

На видео снимките кои се појавија, Марадона со помош на пријател после натпреварот едвај ја напушти ложата, но Би-Би-Си пренесе дека Аргентинецот подоцна се качил во авион за Москва.

Тој еуфорично ги прославуваше головите на својот тим, посебно вториот, после кој покажа и среден прст. При резултат 1:1 Марадона плачеше, затоа што тој резултат не и одговараше на Аргентина, затоа што се соочуваше со елиминација. Аргентина во сабота во осминафиналето ќе игра со Франција.

Марадона како капитен ја предводеше Аргентина до титула на Светското првенство во 1986-та година. Одигра 91 натпревар за националниот тим и постигна 34 голови. Од 2008 до 2010 година беше и селектор на својот национален тим.

Коронавирус