вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 138
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Манчини: Само Бразил е подобар од Италија

Манчини: Само Бразил е подобар од Италија

Италијанскиот селектор Роберт Манчин, изјави дека не гледа подобар тим од Италија на Светското првенство во Русија, освен Бразил.

– Гледајќи го досегашните натпревари, освен Бразил не видов подобар тим од нашиот.

Тој е уверен дека неговите избраници ќе играат голема улога на Европското првенство 2020.

– Селектирав млади играчи, добри и желни за борба. Ќе се обидеме да се квалификуваме на ЕП, како и да изградиме тим кој ќе биде победнички. Дури тогаш ќе размислуваме за следното Светско првенство, изјави Манчини.

Италија по 60 години не успеа да се квалификува за Светското првенство, по што Џанпјеро Вентура доби отказ и подоцна на негово место е назначен поранешниот тренер на Интер, Манчестер Сити, Галатасарај и Зенит.

МИА