среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Фудбал

Манчестер Сити останува најскапиот тим во светот

Манчестер Сити останува најскапиот тим во светот

Манчестер Сити е најскапиот тим во светот кога станува збор за трансферна вредност на играчите до крајот на февруари 2019 година, објавија во својата најнова студија Фудбалската опсерваторија ЦИЕС.

Анализата е фокусирана на тимовите од топ пет првенствата, но исто така се вели дека ова се лигите во кои играат најскапите играчи во светот.

Алгоритмот на статистичкиот центар покажува дека има пет тимови чија трансферна вредност на играчите е над 1 милијарда евра. Четири од овие тимови се од англиската Премиер лига, што логично влијае на севкупната економска моќ на шампионатот. Единствениот тим надвор од Англија, кој е во првите 5, е Барселона.

На врвот на листата е Манчестер Сити, чии играчи имаат вредност од речиси 1,5 милијарди долари. Оваа бројка е една и пол пати поголема од трансфер сумата, која е потрошен за да се засили тимот за време на два трансфер периода. Оваа капитална добивка, сепак, е само хипотетична, бидејќи тимот како Манчестер Сити сака да освојува трофеи, наместо да ги стави своите најдобри играчи на пазарот и да заработи пари од нив. Покрај тоа, во сегашниот инфлациски контекст, можните замени можат да бидат многу поскапи од нивните претходници.

Трансфер вредноста на четири тимови во листата е повеќе од три пати поголема од износот, даден за трансферите на тековните играчи. На пример, Олимпик Лион, кој е на 15-то место во оваа студија, ја зголеми својата вкупна вредност за 3,3 пати, додека Реал Сосиедад, кој е 31-ви, ја зголемил својата цена 3,4 пати. Други примери вклучуваат Лил (Франција) – 37 и пораст од 3,2 пата во вкупната цена и Бетис (Шпанија), кој е 38-ми, и ја зголемил својата проценка 3,1 пати. Меѓутоа, овие тимови имаат јасен бизнис модел, бидејќи сите четири ги поттикнуваат своите млади таленти од школите да се борат за влез во првиот тим.

Второто место на листата по Сити е нивниот главен ривал за титулата во Премиер Лигата сезонава – Ливерпул, кој ја зголеми својата вредност 2,1 пати и има вкупни трошоци за тимот од 1,387 милијарди евра. Трета е Барселона (Шпанија), со вкупна сума од 1.220 милијарди евра, а четврти и петти се Тотенхем (1.044 милијарди) и Манчестер Јунајтед (1.001 милијарди евра), соодветно. Јувентус е најскапиот тим кој не чини една милијарда – ја зазема шестата позиција со вкупна цена од 924 милиони евра.

Локални избори 2021