четврток, 4. март 2021. Вести денес: 176
home Фудбал

Манчестер сити нов лидер во Премиер лигата

Манчестер сити нов лидер во Премиер лигата

Тимот на Манчестер сити се искачи на првата позиција на табелата во Англискиот фудбалски шампионат, откако вечерва ја совлада Астон Вила со 2:0.

До победата „граѓаните“ дојдоа со головите на Бернардо Силва во 79. и Илкај Гундоган во 89. минута.

Со новите три бода Манчестер сити има 38 бода, исто колку и второпласираниот Лестер, но и натпревар помалку. Трет е Манчестер јунајтед со 37, додека бранителот на шампионскиот трофеј Ливерпул има 34.

Коронавирус