четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 141
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Манчестер сити не реализира четири пенали по ред во Премиер лигата, Каспер Шмајхел го надмина својот татко во одбрани

Манчестер сити не реализира четири пенали по ред во Премиер лигата, Каспер Шмајхел го надмина својот татко во одбрани

Напаѓачот на Манчестер сити, Серхио Агуеро не реализираше пенал на натпреварот од 27. коло од Премиер лигата со Лестер. Ударот на Агуеро од 11 метри, го одбарни Каспер Шмајхел во 62. минута.

За „Граѓаните“ ова беше четврти промашен пенал во низа оваа сезона во шампионатот на Англија.

Голманот на Лестер, Каспер Шмајхел по четврти пат го спаси голот од пенал во Премиер лигата. Сега тој има повеќе одбрани од неговиот татко, екс-голманот на Манчестер јунајтед Питер Шмајхел, кој за целата своја кариера во првенството на Англија имаше три одбранети пенали.

Манчестер сити го доби натпреварот со 1:0 со голот на Габриел Жезус во 80. Минута и се зацврсти на втората позиција на табелата со 57 бода. Лестер остана на третото место со 50 бода. Лидер е Ливерпул со 76 бодови.

Коронавирус