понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 36
home Фудбал

Манчестер сити го обнови договорот со Де Бруин до 2025 година

Манчестер сити го обнови договорот со Де Бруин до 2025 година

Фудбалерот за врска Кевин Де Брујн го продолжи договорот со Манчестер сити, соопшти прес-службата на клубот. Новиот договор е со важност до 2025 година.

– Не можев да бидам посреќен. Откако се приклучив на Сити во 2015 година, се чувствував како дома. Ги сакам навивачите, моето семејство се смести тука во Манчестер, а моето сопствено ниво на игра се развива многу добро, изјави Де Брујн за официјалната веб-страница на Манчестер сити.

Де Брујн се пресели во премиерлигашот во 2015 година од бундеслигашот Волфсбург. Оттогаш, 29-годишниот Белгиец одигра 255 натпревари за Сити, на кои постигна 65 погодоци и даде 105 асистенции.

Оваа сезона, играчот за врска има одиграно 25 натпревари во Премиер лигата, постигнато седум голови и девет асистенции.

Коронавирус