петок, 7. мај 2021. Вести денес: 169
home Фудбал

Манчестер Јунајтед пред голема казна поради навивачите

Манчестер Јунајтед пред голема казна поради навивачите

Навивачите на Манчестер Јунајтед предизвикаа хаос во пресрет на дербито со Ливерпул кое требаше да се одигра во неделата.

Тие влегоа на тревникот на „Олд Трафорд“ и ја натераа Премиер лигата да го одложи натпреварот. Причина за нивните протести се газдите Глејзер, од кои бараат да го продадат клубот. Тимот на Оле Гунар Солскјер би можел сега да се соочи со одземање на бодови, пишуваат англиските медиуми. Лигата ќе направи истрага за причините околу случувањата и ќе бара одговорност од надлежните органи.

Правилото вели дека секој клуб ќе остане без одреден број бодови, ако не успее да обезбеди безбедност за судиите, играчите и стручните штабови, на и надвор од стадионот. Покрај паричната казна и одземањето на бодови, ФА би можела да донесе одлука за затворање на теренот и суспензија од натпреварувања за клубот.

 

Коронавирус