четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Малдинците убедливо поразени во Кршко од Словенија

Малдинците убедливо поразени во Кршко од Словенија

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година загуби попладнево на гостински терен од Словенија со 3:0 (3:0) во последниот подготвителен натпревар во пресрет на септемврискиот евроквалификациски циклус.

Домаќините веќе по првото полувреме ги решија дилемите околу победникот на мечот одигран во Кршко, со головите на Аљоша Матко (2 минута), Ник Прелец (7) и Тамар Светлин (44).

Македонската репрезентација до 21 година ќе ги почне квалификациите за пласман на ЕП 2023 во Грузија и Романија на 2 септември против Франција, а во групата Х противници на „црвено – жолтите“ се и репрезентациите на Србија, на Украина, на Фарски Острови и на Ерменија.

Коронавирус