петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 63
home Фудбал

Макрон и Џонсон: Суперлигата е штетна

Макрон и Џонсон: Суперлигата е штетна

Не стивнуваат реакциите по повод можното згаснување на Лигата на шампиони во формат познат на сите.

Меѓу останатите, по ова прашање се огласија премиерот на Велика Британија и францускиот претседател Емануел Макрон.

-Плановите во врска со Суперлигата ќе бидат многу штетни за фудбалот и навивачите. Тоа би било удар врз сржта на домашната лига. Вклучените клубови мора да се договорат со навивачите и широката заедница пред било какви понатамошни чекори, напиша Џонсон на Твитер.

Макрон, пак, најавува спречување на формирање на Суперлигата.

-Ќе ги разгледаме сите мерки кои ни се на располагање, како судски, така и спортски за да спречиме ова да се случи, вели Макрон.

Загриженост истакнала и Асоцијацијата на професионални фудбалери.

Коронавирус