сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 50
home Фудбал

Македонското знаме се развеа на „Олимпико“, спектакуларно отворање на Европското првенство (Видео)

Македонското знаме се развеа на „Олимпико“, спектакуларно отворање на Европското првенство (Видео)

Европското првенство во фудбал конечно го дочека својот почеток по една година одложување поради пандемијата предизвикана од коронавирусот.

Како што е обичај во последно време, пред почетокот на премиерниот натпревар помеѓу Италија и Турција се случи и церемонијата со која и официјално беше отворено Европското првенство.

На церемонијата, за прв пат во историјата се развеа и македонското знаме, кое беше централно позиционирано и можеше да се види во многу наврати во текот на преносот.

Церемонијата беше отворена од легендите на италијанскиот фудбал, Франческо Тоти и АЛесандро Неста, а потоа во ревијалниот дел настапија и Андреа Бочели, како и Боно Вокс и Мартин Гарикс кои ја изведоа официјалната химна на Европсото првенство.

Коронавирус