петок, 30. септември 2022. Вести денес: 98
home Фудбал

Македонските тимови ги добија ривалите во Лигата на УЕФА

Македонските тимови ги добија ривалите во Лигата на УЕФА

Македонските фудбалски тимови ги добија ривалите во Конференциската лига на УЕФА, каде сите три тима играат во првото квалификациско коло .

Шкупи во првата рунда ќе се сретне со косовски Лапи и првиот натпревар ќе го играат дома.

Струга Тим Љум првата европска авантура ќе ја има во Летонија. Ждрепката посака македонскиот тим да ја добие екипата на Лиепаја. Актуелниот Куп-освојувач Силекс исто така беше меѓу неносителите и го доби Петрокуб од Молдавија.

Првите мечеви се на програмата на 8 јули, а реваншите на 15 јули. Во текот на утрешниот ден ќе следи и ждрепката за ривалите во второто коло.

Коронавирус